لمینیت دندان (هم لمینیت سرامیکی و هم لمینیت کامپوزیت دندان ) لایه ای است همرنگ دندان ها ، که برای اصلاح رنگ و یا اصلاح طرح دندان ها استفاده میشود. این روزها این درمان یکی از رایج ترین درمان های ترمیم زیبایی دندانپزشکی در سعادت آباد به شمار میرود.
انواع لمینیت دندان:
طبق صحبت دکتر فاطمه رحیمی متخصص لمینیت دندان، لمینیت ها ( ونیرها ) دو نوعند :
    لمینیت سرامیکی دندان ( روش غیر مستقیم ) : این لمينیت دندان سرامیکی از جنس سرامیک یا در اصطلاح عامیانه تر از جنس چینی هستند. دارای ظاهری زیباتر بوده، ثبات رنگ بیشتری داشته و نسبت به لمینیت های کامپوزیتی مقاوم ترند. این ونیرها پس از قالب گیری در لابراتوار ساخته میشوند. هزینه ی لمینیت دندان با این روش در مقایسه با روش دیگر بیشتر است.
لمینیت کامپوزیتی ( روش مستقیم ) : در مقابل لمینیت سرامیکی ، كامپوزيت دندان قرار دارد که نسبت به لمینیت سرامیکی تراش کمتری به دندان داده میشود (و حتی در مواردی که شرایط دندانی مناسب باشد بدون تراش انجام میشود) ، میزان پایش پذیری (براق تر شدن سطح) و عبور نور کامپوزیت دندان بیشتر است و تنوع رنگ بیشتری داشته (پس میتواند کاملا همرنگ  دندانهای دیگر باشند). همچنین قیمت لمینیت دندان با این روش ارزان تر از روش دیگر است. (رجوع شود به قیمت کامپوزیت دندان)
چه کسانی کاندید لمینیت دندان هستند؟
    کسانی که دندانهای بد رنگ دارند. این تغییر رنگ که ممکن است ناشی از کشیدن سیگار، مصرف مواد غذایی، نوشدن قهوه زیاد و ضرب دیدگی دندان یا عصب کشی ناقص باشد
    برای فرم بخشیدن و یکدست کردن دندان کسانی که به هم ریختگیهای دندانی دارند یعنی فاصله ی بین دندان های آن ها زیاد است یا موقعیت دندان آنها بد است و فرو رفتگی یا برامدگی در آنها وجود دارد.
    اگر لبه ی دندان فرد شکسته شده یا اثرات ترک خوردگی در آن مشاهده میشود لمينیت دندان میتواند درمان مناسبی باشد.
    اصلاح طرح لبخند بر حسب درخواست مراجعه کننده.
    همچنین برای انجام اصلاحات جزئی ترتیب دندان های جلو و منظم کردن آن ها این روش کارا است.

لمینیت دندانلمینیت دندان برای چه کسانی مناسب نیست؟
     کسانی که پوسیدگیهای وسیع روی دندانهایشان دارند. در این صورت انجام لمینیت سرامیکی دندان و کامپوزیت دندان برای این افراد به بعد از برطرف کردن پوسیدگی یا عفون لثه هایشان موکول میشود.
    کسانی که سایش مینای دندان شدیدی دارند و بافت مینای دندان آنها کافی نیست. برای این گونه افراد معمولا به جای لمینیت دندان مجبور به استفاده از انواع روکش دندان هستیم.
    افرادی که دندان قروچه دارند، این عادت باعث شکستگی لمينیت دندان شده و به مرور به آن آسیب میرساند.
مراقبت های بعد از لمینیت دندان چیست؟
پس از انجام درمان لمینیت دندان ، فرد باید بهداشت دهانی و رسیدگی به دندان های خود را بیش از پیش جدی بگیرد. همچنین استفاده نامناسب و زیاد از دهان شویه های حاوی فلوراید میتواند روی لمینیت دندان تاثیر بگذارد. پیشنهاد ما این است قبل از استفاده از دهانشویه با دندانپزشکی در سعادت آباد مشاوره لازم را انجام دهید تا دکتر فاطمه رحیمی متخصص لمینیت دندان راهنمایی های لازم را انجام دهند.
فرق کامپوزیت و لمینیت دندان چیست؟
قیمت ، میزان محافظه کارانه بودن ، برگشت پذیری روش، طول عمر مفید  (لب پر شدن) و مقاومت در برابر رنگ پذیری تفاوت های این دو روش است. بزرگترین مزیت کامپوزیت ونیر محافظه کارانه تر بودن این روش نسبت به لمینیت سرامیکی است. دیگر تفاوت کامپوزیت و لمینیت دندان این است که قیمت کامپوزیت دندان مناسب تر از لمینیت سرامیکی است. با وجود این تفاوت قیمت لمینیت دندان ، احتمال شکست و لب پر شدن، در لمینیتهای سرامیکی بسیار کمتر است و این مهمترین تفاوت لمینیت دندان و کامپوزیت است. از طرفی این انواع لمینیت سرامیکی دندان به رنگ پذیری مقاوم ترند. طول عمر مفید لمینیت سرامیکی بیشتر است. اما قابل برگشت هم نیست.

لمینیت دندان

آیا لمینیت دندان میتواند جایگزینی برای ارتودنسی باشد؟
پاسخ این است: بله میتواند
با توجه به اینکه ارتودنسی عوارضی برای دندانها داشته و باعث تحلیل ریشه هاشده و اگر براکت های روی دندان برداشته شوند ممکن است دندان ها به حالت اولیه بازگردند
انجام دادن لمینیت دندان مدت زمان کمتری را برده و درمان خوبی ست.
استحکام لمینیت دندان به چه عواملی بستگی دارد؟
استحکام لمینیت دندان به عوامل زیر مربوط میشود :
1- ارزیابی دقیق دندانپزشکی در سعادت آباد از آرایش و چیدمان دندانها  
2- رابطه بسته شدن دو فک و میزان درگیری و همپوشانی دندانها
3- اندازه لمینیت دندان نسبت به خود دندان
4- استفاده از نانو ذرات جدید
5- استفاده از لمینیت دندان مختلف با توجه به موقعیت های دندانی و فکی هر بیمار (عدم استفاده از یک نوع لمینیت دندان برای همه افراد)
6- میزان رعایت بهداشت فردی
7- میزان تراشی که باید برای هر دندان در نظر گرفت.(همه دندانها به یک نسبت نباید تراش داده شوند و برخی اصلا نیازی به تراش ندارند)
رنگ در لمینیت دندان :
لازم است پیش از اقدام به لمینیت دندان به رنگ مورد انتظارتان توجه کرده و خواسته خود را از رنگ دندان با دندان پزشک در میان بگذارید برخی افراد خواهان سفیدی بیش از حد بوده و برخی دیگر از جلب توجه و براقیت زیاد گریزانند پس نکته مهم در رابطه با لمینیت دندان درجه سفید بودن و رنگ مورد نظر شماست. در جلسات مشاوره ای که برگزار می شود می توانید به طور کامل از نتایج لمینیت دندان آگاه شده و خواسته ها و سلایق خود را در این امر دخیل سازید خواهید دید که زیبایی به دست آمده از نتایج لمینیت دندان کاملا مطابق خواست شما خواهد بود. همچنین نظر دندانپزشکی در سعادت آباد نیز می تواند شما را در این انتخاب یاری نماید گاه تجارب دندان پزشکتان شما را از تصمیم گیری های اشتباه بازداشته و وی می تواند با ارائه پیشنهاداتی زیبایی و جذابیت چهره شما را به میزان زیادی بالا ببرد .
مزایای ویژه ی لمینیت دندان :
لمینیت دندان باعث پر شدن فضای خالی دندان ها و زیبایی بخشیدن به لبخند شما می شود.
لمینیت دندان می تواند فواصل دندانی را اصلاح نماید.
برای اصلاح بد رنگی و بد فرمی دندان ها بسیار مفید هستند.
لمینیت دندان هیچ آسیبی به بافت دندان اصلی وارد نمی کند .
لمینیت دندان شدید ترین بهم ریختگی های دندانی را اصلاح می کند.
لمینیت دندان را میتوان در بسیاری از موارد جایگزین مناسبی برای ارتودنسی دانست.
درمان به وسیله لمینیت دندان هزینه ی مناسبی دارد.
لمینیت دندان در طول تنها یک جلسه انجام خواهد شد.
زیبایی و درخشندگی دندان ها در روش لمینیت دندان بیشتر از ارتودنسی است.
امکان انتخاب رنگ و میزان سفیدی دندان در روش لمینیت دندان برای مشتری وجود دارد.
لمینیت دندان به هیچ عنوان باعث پوسیدگی دندان ها نمی شود.
لمینیت دندان، دندان ها را فرم دهی کرده و باعث می شود که لبخندی زیبا داشته باشید.
زیبایی دهان و دندان یکی از راه های افزایش اعتماد به نفس می باشد. اعتماد به نفس بالاتر و در نتیجه افزایش موفقیت های اجتماعی یکی از نتایج داشتن لبخند زیبا است که به راحتی با لمینیت دندان و در دندانپزشکی در سعادت آباد قابل انجام است.

لمینیت دندان

تفاوت لمینیت دندان و روکش دندان چیست؟
هدف روکش دندان، استحکام دادن به دندانها و هدف از لمینیت دندان، زیبایی آن می باشد.
روکش تمامی سطوح تاج دندان را می پوشاند ولی لمینیت دندان فقط سطح جلویی دندان را در بر میگیرد.
برای روکش دندان، نیاز به تراش زیاد دندان است، برای لمینیت دندان سرامیکی، تراش دندان خیلی کمتر است و برای لمینیت دندان کامپوزیتی اصلا نیازی به تراش دندان نیست.
چند نوع لمینیت دندان وجود دارد؟
دو نوع. لمینیت دندان کام‍پوزیتی و لمینیت دندان سرامیکی
کدام نوع لمینیت دندان بهتر است؟
بستگی به شرایط دندانها دارد. باید بررسی و معاینه انجام گردد.
آیا لمینیت دندان آسیبی به دندانها می رساند؟
خیر. لمینیت دندان کامپوزیتی نه تنها هیچ آسیبی به دندانها وارد نمیکند بلکه چون با مینای دندان باند میشود در جاهایی که دندان دچار ساییدگی یا ترک های ریز شده از مینای دندان محافظت میکند. لمینیت دندان سرامیکی هم تراش کمی نیاز دارد که آسیبی به دندان وارد نمی کند.
آیا لمینیت دندان باعث ایجاد پوسیدگی یا بوی بد می شود؟
به هیچ عنوان
آیا امکان دارد که فقط یک یا دو دندان لمینیت دندان شود ؟
بله
برای طرح لبخند چه تعداد دندان باید لمینیت دندان شود؟
اگر نیاز به اصلاح طرح لبخند باشد ۸ یا ۱۰ دندان جلو لمینیت دندان میشود و این موضوع بستگی به خط لبخند افراد دارد.
البته گاهی اوقات با انجام لمینیت دندان در ۱ یا ۲ یا چند دندان نتیجه دلخواه حاصل می شود.
آیا انجام لمینیت دندان در دندان های جلوی فک پایین هم امکانپذیر است؟
بله
آیا امکان انتخاب درجه سفیدی دندان برای فرد هست؟
بله. از اولترا وایت ( خیلی سفید) تا چندین درجه سفیدی برای هم لمینیت دندان کامپوزیتی و هم سرامیکی امکان انتخاب وجود دارد.
آیا امکان دارد دندانهای جلو یک فک لمینیت دندان شود و دندانهای جلو در فک مقابل بلیچینگ شود؟
بله
 آیا ونیر کامپوزیت همان لمینیت دندان کامپوزیتی است؟
بله
 
لمینیت دندان

لمینیت دندان چه مراقبت هایی لازم دارد؟
مراقبت از لمینیت دندان بسیار ساده است. فقط کافیست چیزهای خیلی سفت با دندان های جلو فشار وارد نشود.
اقداماتی که بعد از لمینیت دندان باید انجام شود:
یکی از مهم ترین مسائل بعد از لمینیت دندان ، مراقبت کردن و توجه ویژه به آن می باشد. رعایت مواردی بسیار ساده روی طول عمر بیشتر و زیبایی ماندگار تر لمینیت دندان تاثیر به ویژه ای خواهند شد.
افراد  بعد ازانجام هرگونه اقدامات پزشکی بر روی دندان باید به به رعایت بهداشت دهان و دندان خود بیشتر بپردازند. اگر مایل هستید دندان های خود را جرم گیری کنید جرم گیری با احتیاط صورت بگیرد این کار باید توسط دکتر فاطمه رحیمی دارای فعالیت حرفه ای در زمینه لمینیت دندان انجام بگیرد اما بهتر است بعد از لمینیت دندان جرم گیری انجام نشود. برای استفاده از دهان شویه ها باید با دندانپزشکی در سعادت آباد مشورت کنید زیرا بعضی از دهان شویه ها ممکمن است برای لمینیت دندان مضر باشد.
پس از گذشت چند روز از لمینیت دندان حساسیت دندان در مقابل مواد غذایی سرد و گرم بالا می رود و بعد از مدتی این مشکل حل خواهد شد.
تمامی نکات بهداشتی مانند مسواک زدن و کشیدن نخ دندان نباید فراموش شود.
مصرف چای و قهوه در مدت طولانی و به مقدا زیاد را به مقدار زیاد موجب تغییر رنگ لمینیت دندان می شود.
از گاز زدن میوه های سفت و همچنین شکستن آجیل های سفت با دندانهایی که دارای لمینیت دندانی هستند خودداری کنید  زیرا ممکن است آسیب رسان باشند.
بعد از گذاشتن لمینیت دندان، دندانها بسیار آسیب پذیر می شوند پس باید از آنها مراقبت کنیم تا دچار لب پریدگی و یا شکستی نشوند.
مصرف دخانیات را کنار بگذارید زیرا کشیدن سیگار باعث می شود رنگ ونیر ها تغییر پیدا کند.
طبق صحبت های دندانپزشکی در سعادت آباد برای معاینه و بررسی وضعیت لمینیت دندان ماهی یک بار به دندانپزشکی در سعادت آباد مراجعه کنید.
**در این مطب انواع لمینیت دندان با بهترین متد و برندهای روز دنیا توسط دکتر فاطمه رحیمی انجام میشود.**