پست و کور چیست ؟
اصطلاح پست و کور که در رفرنسهای جدید از ان به عنوان داول کور نیز نام برده می شود نوعی سیستم بازسازی تاج و ریشه است که به ویژه در مورد دندانهایی با تخریب زیاد تاجی که مورد درمان روت کانال (عصب کشی ) قرار گرفته اند به کار می رود .

پست یعنی چه ؟
طبق صحبت های دکتر فاطمه رحیمی دارای فعالیت حرفه ای در زمینه لمینیت دندان پست یا داول نوعی گیر داخل ریشه ایست که در انواع مختلف موجود می باشد پست می تواند prefabricated ( پیش ساخته ) باشد و یا به صورت پست ریختگی ( متال پست ) در کانال ریشه مورد استفاده قرار گیرد . اخیرا پست جدید با عنوان فایبر ی نیز معرفی و ساخته شده که با کمک دستگاه لایت کیور به دندان باند و به ویژه در دندانهای چند کاناله نظیر مولر ها می توان به سهولت از انها استفاده کرد .

کور چیست ؟
کور به واقع سازنده بخش تاجی دندان از دست رفته بوده که از یک سو به پست داخل ریشه متصل و از سوی دیگر با اتصال به کرون ( تاج سرامیکی یا متال سرام ) گیر لازم برای کرون را فراهم می کند . البته کور می تواند از جنس موادی نظیر امالگام یا کامپوزیت و… نیز باشد .

نحوه قرار دادن پست و کور در دندانهای به شدت تخریب شده :
معمولترین و مهمترین کاربرد پست و کور استفاده از آن در دندانهای به شدت تخریب شده است . به بیان دیگر در دندانهایی که بیش از سه چهارم از حجم تاج تخریب شده باشد لازم است از نوعی گیر مکانیکی درون کانال برای حفظ crown در سطح تاج دندان استفاده شود که این گیر به کمک پست های prefabricated و یا متال پستها و اخیرا پستهای فایبر به دست می اید .

برای قرار دادن این پستها در داخل کانال پیش از هر چیز لازم است دندان مورد نظرتحت درمان RCT یا روت کانال تراپی ( ریشه درمانی ) قرار گیرد . سپس با کمک رادیوگرافی و استفاده از پیزو ریمر یا گیتس گیلدن حدود دوسوم تا سه چهارم از طول کانال اندو شده از گوتا پرکا خالی شده و با قرار دادن اسپرو در درون کانال , بخش خارجی با دورالی فرم داده می شود .

این اسپرو و دورالی فرم داده شده در مرحله بعد به لابراتوار فرستاده می شود تا به فرم ریختگی پست تبدیل شود . سپس با کمک سمان زینک فسفات یا پلی کربوکسیلات پست و کور ریختگی درون کانال قرار گرفته و تراش دندان جهت اتصال کرون به ان انجام می گیرد .

طبق گفته های دندانپزشکی در سعادت آباد نکته مهم در مورد پست های ریختگی ان است که این نوع از پست ها معمولا برای دندانهای تک ریشه مورد استفاده قرار می گیرند و در مورد دندانهای چند ریشه بهتر است از انواع دیگر پست نظیر prefabricated یا نوع فایبر استفاده شود تا از اثر چرخشی پست و فشار ان بر سطح ریشه که می تواند سبب شکستگی و ترک در ریشه های دندانهای چند ریشه ای گردد جلوگیری شود .