لمینیت دندان چیست؟
لمینیت دندان یکی از بهترین و پرطرفدارترین روش های اصلاح طرح لبخند است. در لمینیت دندان، دندانپزشک زیبایی لایه ای از مواد مخصوص را که همرنگ و هم شکل دندان ها است را بر روی دندان مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع لمینیت دندان:
لمینیت دندان بر دو نوع است:
لمینیت سرامیکی
لمینیت کامپوزیت ونیر

لمینیت دندان سرامیک:
لمینت سرامیکی که به آن روش غیر مستقیم نیز گفته می شود، موادی از جنس سرامیکی یا در زبان عامیانه موادی از جنس چینی می باشد. این نوع از لمینیت دندان، زیبایی بی نظیری بر روی دندان ها دارد و مقاومت و ماندگاری رنگ آن نسبت به کامپوزیت ونیر بسیار بیش تر و طولانی تر است.
به این دلیل به لمینیت سرامیکی، روش غیر مستقیم می گویند که مواد لمینیتی بعد از قالب گیری هر دو فک بالا و پایین فرد، در لابراتوار ساخته می شود. به همین علت هم زمان و هم هزینه این نوع از لمینیت دندان بیشتر از انوع دیگر است.

لمینیت دندان کامپوزیت ونیز:
لمینیت کامپوزیت ونیر که به روش مستقیم توسط دندانپزشکی در سعادت آباد  اجرا می شود، نیاز به تراش کمتری در دندان ها دارد. در برخی از افراد که دندان هایشان دچار بی نظمی های خفیف یا فقط زردی رنگ است، نیاز به هیچ گونه تراشی نیست. کامپوزیت ونیر بر خلاف لمینیت سرامیکی، تنوع رنگ بیشتری دارد. یعنی می توان دندان ها را بیشتر از دو درجه روشن تر کرد. این در حالی است که در لمینیت سرامیکی، دندان ها تا دو درجه روشن تر می شود.

چه کسانی کاندید لمینیت دندان هستند؟
افرادی که دارای دندان های زرد رنگ و یا بد رنگ هستند. این تغییر رنگ در دندان ها ممکن است در پی مصرف سیگار، نوشیدن بیش از حد چای، قهوه و خوردن مواد غذایی که دارای رنگ دانه های زیادی هستند، رخ می دهد.
افرادی که در اثر ضرب دیدن دچار شکستگی دندان به خصوص در دندان های جلویی شده باشند.
افرادی که دارای دندان های بی نظم هستند یا بین دندان هایشان فاصله موجود است.
دندان هایی که به طور مادرزاد دارای لک های سفید هستند.

لمینیت دندان برای چه کسانی مناسب نیست؟
افرادی که دارای دندان های بسیار خراب و پوسیدگی های شدید هستند.
افرادی که دندان های آن ها دارای بافت مینای کافی نیست.
افرادی که دچار اختلال دندان گروچه هستند. این کار باعث می شود که دندان های این افراد سریعا دچار شکستگی شود.