تفاوت لمینیت دندان و روکش دندان
تفاوت اصلی لمینیت و روکش دندان در میزان سطحی است که پوشش می دهند. سطح لمینیت دندان نازک است و میزان سطح کمتری را نسبت به روکش دندان دربر می گیرد، اما روکش کل دندان را دربر می گیرد. تراشی که باید دندان بخورد، در موارد روکش بیشتر می باشد. همچنین ضخامت روکش نیز بیشتر از لیمنیت دندان است.
 
تفاوت اصلی لمینیت دندان سرامیکی و کامپوزیتی
مقاومت لمینیت سرامیکی نسبت به لمینیت کامپوزیتی بیشتر می باشد. ثبات رنگ لمینیت سرامیکی بالاست و اصولا ظاهر زیباتری دارد. لمینیت کامپوزیتی ثبات رنگ پایین تری دارد و برتری اصلی آن نسبت به لمینیت سرامیکی، قیمت و تراش کمتر دندان می باشد .
لمینیت دندان در ابتدا با هدف اصلاح ظاهر دندان های نا مرتب در بزرگسالان که شرایط ارتودنسی را نداشتند، به وجود امد. این عمل با بی حسی جزئی و با هدف بهبود ظاهر دندان ها در کوتاه ترین زمان انجام می شود. روش های نصب لیمنیت سرامیکی متفاوت است. در یکی از این روش ها بی حسی تزریق نمی شود و دندان های دریل نمی شوند که با کمک محصولات بسیار نازک مانند لومینرز انجام می پذیرد. لمینیت سرامیکی ضخامت بسیار کمی دارد، پس در این روش می توان بدون تراش دادن دندان روی آن ها نصبشان کرد و چون ازدریل استفاده نمی گردد، احتیاجی به بی حسی نمی باشد.
در هنگام نصب لمینیت روی دندان به دقت به رنگ آن ها و تطابق آن با دندان های طبیعی خود دقت کنید، همچنان در همان مرحله نیز رنگ آن ها را با کمک درجه رنگ سیمان مورد استفاده تغییر داد. هنگامی که لمینیت با استفاده از چسب توسط دندانپزشکی در سعادت آباد روی دندان نصب شد، دیگر امکان تغییر رنگ لمینیت وجود ندارد.

موارد کاربرد لمینیت دندان
پوشاندن تغییر رنگ دندان: به طور معمول فیلر یا کامپوزیت های دندانی سفید رنگ به مرور زمان بدرنگ می گردند. در مقابل، زیبایی سطح سرامیکی ایجاد شده توسط یک ونیر چینی عموماً عمر طولانی تری دارد.
رفع عیوب و نقایص جزئی دندان مانند پریدگی لبه دندان ها: اغلب، دندان هایی که اندکی دچار ساییدگی، لب پریدگی یا عیوب سطحی (مانند فرورفتگی یا گودی) می شوند یا به میزان نسبتاً جزئی رشد غیرطبیعی داشته اند (رشد دندان های پیشین کناری به شکل خرده دندان های مخروطی شکل) با استفاده ازلمینیت سرامیکی می توانند رفع عیب و درمان شوند.